“Morza i oceany” - projekt edukacyjny

Wszystkie dzieci, jako przyjaciele przyrody interesują się morzami, oceanami i rafami na całym świecie. Zajmują one w końcu bardzo dużą część powierzchni naszej planety: prawie trzy czwarte Ziemi pokryte jest wodą. Oto kilka kolejnych ciekawostek o morzach i oceanach: Czy każdy wie o tym, że...?

– Ocean Spokojny to największy ocean na świecie. Pokrywa prawie jedną trzecią naszej planety.

– Ocean Indyjski to trzeci co do wielkości ocean na świecie.

– W Oceanie Arktycznym żyją narwale i morsy, a na jego brzegach niedźwiedzie polarne i wiele innych zwierząt.

– Morze Śródziemne jest znane ze swoich raf oraz bogatej fauny i flory.

– W Morzu Karaibskim można znaleźć jedne z najbardziej kolorowych raf świata.

– Zatoka Meksykańska jest domem rzadkich żółwi morskich i ponad 50 różnych gatunków rekinów.

– Rafy koralowe wyglądają jak dziwaczne kamienie, ale tak naprawdę są żywe! Składają się z tysięcy zwierzątek zwanych polipami, które nocą łapią pożywienie odnóżami przypominającymi macki.

– W oceanach żyje od 700 tysięcy do miliona znanych gatunków. Naukowcy szacują, że mogą istnieć nawet miliony innych gatunków, których jeszcze nie odkryliśmy.

– Niektóre ze znanych dziś morskich zwierząt, na przykład żółwie, wyewoluowały już 200 milionów lat temu!

Na skutek nieodpowiedzialnej działalności człowieka ekosystemy oceanów są zagrożone. Plastik, zanieczyszczenia oraz zmiany klimatu mają ogromny wpływ na oceany, jednak największym zagrożeniem jest ich przełowienie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 1/3 światowych zasobów ryb już jest przełowiona. To odpowiedni moment, aby się zatrzymać i poszukać odpowiedzi na pytanie: „Co możemy zrobić dziś, aby w przyszłości nie zabrakło ryb dla naszych dzieci?”.

Celem realizacji projektu jest budzenie wrażliwości na piękno przyrody, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego oraz uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, spowodowanych złą postawą człowieka.