„Kim zostanę w przyszłości- przedszkolak w świecie zawodów” - innowacja pedagogiczna

Pierwsze zainteresowanie światem zawodów pojawia się już we wczesnym dzieciństwie kiedy to najbardziej interesująca jest praca osób z najbliższego otoczenia; rodziców, dziadków. Podczas zabawy dziecko utożsamia się z członkami rodziny, a w przyszłości pragnie żyć na ich wzór. Pojawiają się zabawy tematyczne np. zabawa w sklep, bycie strażakiem czy lekarzem, które nie tylko poszerzają zasób słownictwa, kształtują pierwsze pojęcia matematyczne, rozwijają kreatywność, ale przede wszystkim przygotowują do pełnienia ról społecznych w późniejszych etapach rozwoju. Przedszkole jako placówka edukacyjna przybliża dziecku świat zawodów poprzez umożliwienie poznania osób wykonujących interesujące zawody, a także dając możliwość codziennego doświadczania obowiązków np. podczas spełniania się w roli osoby odpowiedzialnej za pomoc przy sprzątaniu zabawek czy dyżurowaniu w toalecie. Zadania te uczą przedszkolaków organizacji własnej pracy, odpowiedzialności oraz szacunku zarówno do osób jak i do wykonywanej pracy. Głównym celem przeprowadzenia innowacji jest zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami i środowiskiem pracy (rozwijanie preorientacji zawodowej), a także kształtowanie pozytywnej postawy wobec pracy, rozwijanie zainteresowań i kreatywności dzieci. Promocja przedszkola oraz rozwijanie współpracy między nauczycielami i środowiskiem lokalnym.