Drogowe ABC

Drogowe ABC w przedszkolach
– II edycja programu edukacyjnego odbędzie się w II semestrze

 

„Dzieci w wieku przedszkolnym zadają mnóstwo pytań i naturalnie chłoną wiedzę z otaczającego ich świata. Warto wykorzystać ten pęd do nauki i poprzez odpowiednią edukację kształtować u nich prawidłowe postawy podnoszące ich bezpieczeństwo” – uważają organizatorzy programu „Drogowe ABC”. Już w marcu br. Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Circle K Polska zainauguruje w przedszkolach w całej Polsce pierwszą edycję programu edukacyjnego, którego celem jest promocja wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród najmłodszych dzieci i ich opiekunów.

Kilkuletnie dzieci mogą być już świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. To ważne, by podczas codziennej drogi do przedszkola, zabawy czy jazdy na rowerze dzieci miały wypracowane podstawowe mechanizmy reagowania na niebezpieczeństwo. Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby programu wśród rodziców i opiekunów, ponad 80% dzieci w drodze do przedszkola lub szkoły przechodzi przez przejście bez sygnalizacji świetlnej, 68% przemieszcza się przed świtem lub po zmroku, a ponad 65% dzieci musi zejść na jezdnię ze względu na brak chodnika lub utrudnienia dla pieszych. Oznacza to, że już kilkuletnie dzieci codziennie narażone są na niebezpieczeństwo. Mimo to co piąty rodzic przyznaje, że sam nie ma wystarczającej wiedzy, a co siódmy – czasu, aby uczyć swoje dziecko zasad bezpieczeństwa na drodze czy podstaw udzielania pierwszej pomocy. Tymczasem okres edukacji przedszkolnej to najlepszy moment, by zacząć budowanie świadomości i wzmacnianie wśród dzieci prawidłowych postaw, które poprawią ich bezpieczeństwo i wpłyną na prawidłowe postępowanie w przyszłości.

Odpowiedzią na potrzeby dzieci i rodziców jest program „Drogowe ABC” organizowany przez Polski Czerwony Krzyż oraz Circle K Polska. Celem programu jest edukacja dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach programu najmłodsi poprzez połączenie nauki i zabawy zdobędą użyteczne informacje na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, ale także bezpiecznej jazdy w foteliku, na rowerze, czy hulajnodze, zawsze pamiętając o kasku, czy konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Jednym z podstawowych celów programu będzie także upowszechnianie znajomości numerów alarmowych wśród dzieci oraz zaznajamianie w przyjazny sposób z podstawami udzielania pierwszej pomocy.

Każde dziecko, które weźmie udział w programie otrzyma materiały edukacyjne w postaci kolorowanek, a także samoprzylepne odblaski poprawiające widoczność na drodze. W ramach programu przygotowano również we współpracy z metodykami gotowe scenariusze lekcji wspomagające pracę nauczycieli.

Akademia Bezpiecznego Przedszkolaka – przystąpienie do projektu prewencyjnego w II semestrze (grupy: Leśne Duszki, Biedronki)/ projekt realizowany przez Komendę Miejską Policji w Poznaniu i Urząd Miasta Poznania