"Mamo, tato - co Wy na to?"

Projekt edukacyjny „Mamo, Tato – co Wy na to?” powstał z inicjatywy pracowników Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Program skierowany jest do dzieci 5-6 letnich, ich rodziców i opiekunów.

Celem programu jest zwrócenie uwagi dorosłych zaangażowanych w opiekę nad dziećmi – przede wszystkim rodziców – na specyfikę rozwoju dzieci, istotę zmian psychicznych i fizycznych sześciolatków, ze szczególnym naciskiem na ich potrzeby, słabości, kryzysy. Pomocą metodyczną do programu jest broszura adresowana do dziecka i rodzica. Dzieci otrzymają również zawieszki odblaskowe.

Cele ogólne programu:

- podniesienie poziomu wiedzy osób dorosłych na temat wybranych elementów rozwoju dzieci 5-6 letnich;

- uwrażliwienie dorosłych na potrzeby „małego” człowieka;

- budowanie relacji pełnych wzajemnego szacunku;

- budowanie poczucia bezpieczeństwa;

- uświadomienie rodzicom roli jaką odgrywają w rozwoju własnego dziecka;

- wzmacnianie właściwych zachowań sprzyjających zdrowiu fizycznemu, psychicznemu i społecznemu.

Autorzy programu przygotowali atrakcyjną graficznie broszurę zawierającą krótkie treści merytoryczne dla rodziców oraz różnorodne zadania dla dzieci. Treści w niej zawarte pokrywają się z zagadnieniami z podstawy programowej dla przedszkoli.